LAKTAČNÍ PORADENSTVÍ

Kojení je právem dítěte i právem ženy.

O kojení

Kojení přináší četné výhody dítěti, matce, rodině a celé společnosti. Jedná se o výhody zdravotní, výživové, ochranné, vývojové, psychologické, sociální, ekonomické a ekologické.

Pro miminko je mateřské mléko nejdůležitější výživa, kojení však nenaplňuje jenom jeho základní potřebu - jídlo, ale také velmi důležitý fyzický kontakt s matkou.

V děloze je dítě vyživováno pupeční šňůrou z placenty.

Po porodu je jeho první potravou mlezivo (kolostrum), které se v matčině prsu tvoří v prvních dnech života, před nástupem laktace.

Novorozenec má první den žaludek velký zhruba jako třešeň (viz níže). Navíc má po porodu zásobu výživy ještě z dělohy, takže pokud po narození miminko pláče, neznamená to nutně, že má hlad a je potřeba jej přikrmovat.

Velikost žaludku novorozence:

  • první den mají miminka žaludek cca jako třešeň = 5 - 7 ml
  • třetí den cca jako vlašský ořech = 22 - 27 ml
  • v týdnu je velký cca jako meruňka = 45 - 60 ml
  • a v měsíci věku cca jako velké vejce = 80 - 150 ml

Mateřské mléko je "živá tekutina" a matčino tělo ji "vyrábí" v závislosti na potřebách dítěte, tzn., že čím častěji je dítě k prsu přikládáno, tím větší je produkce mléka.

Také složení MM se neustále mění - kolostrum má jiné složení, než MM po půli roce kojení a chuť se mění i podle toho, co maminka jí.

Strava matky

Matka může v době kojení jíst cokoliv (v rámci zdravé stravy = kvalitní základní potraviny), pokud není alergická ona nebo miminko. Vynechat může ještě potraviny, které ji nadýmají.

Nejčastějším problémem bývá výskyt moučnivky a kvasinky (kandidóza) na prsech. Většinou stačí nasadit protikvasinkovou dietu.

Vzhledem k tomu, že kojená miminka nepřibírají tabulkově, nelze je tedy s dětmi, které jsou na UM, srovnávat.

Kojení lze rozdělit do tří fází:


  • Stimulační sání

Fáze, při které se miminko přisaje k prsu a stimuluje reflex spuštění mléka.

  • Nutritivní sání

Výživové učinné sání - miminko z prsu saje účinně a sytí svůj hlad a žízeň.

  • Nenutritivní sání

Nevýživové sání - miminko nesaje, ale spíše "dudá" - tato fáze má především psychologický význam - miminko naplňuje svoji potřebu fyzického kontaktu s matkou.

Jaké má kojení výhody?

Pro matku má kojení mimo jiné nespornou ekonomickou výhodu, ale také snižuje ztrátu krve po porodu, urychluje zavinování dělohy a další.

Kojená miminka z mateřského mléka získávájí vedle jídla protilátky, probiotika, prebiotika. Dá se říci, že MM je lék. Kojení snižuje také pravděpodobnost SIDS.

Postoj WHO ke kojení

"Kojení je normální způsob, jak poskytovat nemluvni živiny, které potřebují pro zdravý růst a vývoj. Prakticky všechny matky mohou kojit, pokud mají přesné, dostatečné informace a podporu jejich rodiny, spolu se systémem zdravotní péče a společnosti jako celku.

Kolostrum, nažloutlé, lepkavé mateřské mléko, produkováno matkou na konci těhotenství, je doporučeno WHO jako perfektní strava pro novorozence a krmení by mělo být zahájeno během první hodiny po porodu.

Exkluzivní kojení se doporučuje do 6 měsíců věku, s pokračováním v kojení spolu s vhodným příkrmem do dvou let věku nebo déle."


zdroj mimo jiné také: Laktační liga

Lucie Šenfeldová, Husova 32/5, Mělník
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky