Zpracování placenty

Placenta je fascinující a jedinečný orgán.
Je nazývána "strom života" a je zřejmé, že bez ní by ani život nebyl možný. 

Nabízím zpracování placenty do:

Pro více informací mne prosím kontaktujte.

Další zajímavé a důležité informace před zpracováním placenty:

Kolik kapslí získáte z jedné placenty?
Vždy záleží především na velikosti placenty a také, kolik produktů požadujete vyrobit. Standardně se počet kapslí pohybuje mezi 70-200 kapslemi.

Jak dlouho trvá zpracování placenty?
Obvykle zpracování placenty probíhá v rámci dvou dnů a každý den trvá většinou 1,5 - 2 hodiny. První den zahrnuje přípravu na sušení placenty. Druhý den je zpracovávaná do kapslí. 

Máte placentu zamraženou?
Pokud uchováváte placentu v mrazáku a není zmražená déle než 1 rok, pak se také může ke zpracování použít.

Užití koktejlu a tinktury:
Placentový koktejl se obvykle připravuje okamžitě po porodu a poté v prvních 3 dnech. Koktejl je doporučen zejména při velké krevní ztrátě.
Placentová tinktura má dlouhou životnost a proto je ideální pro pozdější použití, jako jsou menstruační potíže nebo příznaky menopauzy.

Možné vedlejší účinky:

  • Mírné bolesti hlavy (doporučeno snížit dávku).
  • Žaludeční křeče nebo bolesti břicha (velmi zřídka).
  • Žaludeční křeče u těch, kteří berou železo jako doplněk stravy (nedoporučujeme užívat doplňky železa a placentové kapsle najednou).
  • PUPPPs vyrážka vracející se po 3 dnech konzumace kapslí (velmi vzácné)
  • Bolest pánevní vazů (PGP-pelvic gridle pain)
  • Nevysvětlitelný nedostatek produkce mléka (velmi vzácné)
  • Emocionální příznaky, stres, úzkost, deprese (velmi vzácné)

Kdy se enkapsulace nedoporučuje:

  • Ženy s potvrzenou infekcí dělohy by neměly placentu enkapsulovat. (Informace k postupu při podezření na infekci dělohy v odkazu přiloženém do nadpisu.)
  • Dále se nedoporučuje konzumace placenty u matek, které kouří.

O placentě

- jedinečný a nenahraditelný orgán, který je nezbytný k vývoji miminka v děloze matky.
vypadá jako strom a tvoří nedotknutelnou součást ženy a plodu a je chráněna právními předpisy (viz Stanovisko MZ).

Placenta obsahuje vaše vlastní přírodní hormony a je perfektně vyrobená, aby posloužila individuálním potřebám vašeho těla a potřebám dítěte. Experti se shodují, že placenta uchovává hormony. Opětovné uvedení těchto hormonů do vašeho těla mu pomůže se přirozeně a rychle zotavit. Výrobky z placenty pomáhají usnadnit poporodní zotavení a menoupauzní hormonální výkyvy.

Další výhody placenty zahrnují:

  • Pomáhá jako prevence poporodní deprese a "baby blues" - obsahuje CRH hormon a Cortison.
  • Uvolňuje zásobu energie. Redukuje záněty a otoky - podporuje hojení.
  • Pomáhá při hojení a obnově poškozených buněk / tkání.
  • Podporuje imunitní systém a jeho ochranu proti infekcím.
  • Doplňuje ztracené železo a pomáhá při anémii.
  • V poporodním období usnadňuje bonding mezi matkou a dítětem. Pomáhá zatáhnutí dělohy do své původní velikosti. Významně snižuje poporodní krvácení, napomáhá spouštěcímu reflexu u kojení. Obsahuje Oxytocin, který je také znám jako "hormon lásky".
  • Stimuluje produkci přirozených opiátů včetně endorfinů. Snižuje bolest a zvyšuje pocit pohody.
  • Povzbuzuje laktaci, zvyšuje výrobu mléka. Obsahuje Prolactin.
  • Vitamín B6: napomáhá při výrobě protilátek.
  • Vitamín E: na hojení poškozených kožních buněk.
  • Obsahuje kmenové buňky a růstové faktory.

Hormony a Placenta

Placenta je endokrinní orgán, což znamená, že je hormon produkující orgán. Placenta začíná produkovat hormony v 6-8 týdnu těhotenství aby pomohla těhotenství udržet. Tyto hormonální hladiny se během těhotenství neustále zvyšují a ve třetím trimestru je jejich hladina 3 krát vyšší než je normální hladina hormonů v systému nastávající matky. Od 4 do 5 dnů po porodu budou tyto hladiny hormonů klesat pod normální úroveň. To je obrovská fluktuace, která jde od trojnásobku normální úrovně pod normální úroveň a to je doba, kdy léčivá schopnost placenty vstupuje do hry.


Jak je to s vydáním placenty v porodnici?

Některé porodnice placenty bez problému vydávají a někde mohou argumentovat proti vydání placenty.

Pokud by byl problém s vydáním placenty, doporučujeme nastudovat a použít Stanovisko právního odboru Ministerstva zdravotnictví k právu na vydání placenty.

Právním předpisům k vydání placenty se více věnuji na konci této stránky, kde kromě zmíněného Stanoviska MZ, sdílím právní analýzu k otázce vydávání placent.

Na blogu rovněž sdílím sdělení Krajského úřadu Středočeského kraje, který na základě mé stížnosti na porodnici Mělník doporučí všem 5 zbývajícím porodnicím Střčs kraje, které doposud nevydávaly ženám placenty, aby je podle stanoviska MZ v běžných případech vydávaly.

K právním předpisům o vydávání placent:

PLACENTA JE VAŠE!

Vydávání placent řeší Stanovisko Ministerstva Zdravotnictví, jehož kompletní znění naleznete například na stránkách Zdravotnického práva - zdravotnickepravo.info :
- z celého textu nejdůležitější a shrnující se mi zdají tyto dva odstavce:
"Ministerstvo zdravotnictví má tak za to, že pokud není znám důvod, pro který by hrozilo ohrožení zdraví člověka, je povinností poskytovatele zdravotních služeb vydat rodičce na její žádost placentu, neboť se jedná o část oddělenou od jejího těla a takové rozhodnutí spadá do rozsahu svobody člověka rozhodovat o tom, co to znamená žít podle svého (viz § 81 občanského zákoníku).
Není na místě, aby poskytovatel zdravotních služeb zkoumal, jak hodlá rodička placentu využít. Maximálně tak lze doporučit, aby poskytovatel zdravotních služeb upozornil rodičku na rizika spojená s uchováváním a případně i konzumací placenty, neboť se jedná o jeden z veřejně uváděných způsobů využití placenty."


Ke Stanovisku MZ je rovněž vypracována právní analýza, kterou lze najít mimo jiné na stránkách NAZEP a já zde uvedu opět její nejdůležitější shrnutí:
"Placenta tvoří součást integrity ženy, která je chráněna právními předpisy. I po jejím vypuzení zůstává předmětem absolutních osobnostních práv a jen žena může rozhodovat o jejím dalším osudu. Pokud se rozhodne nedat souhlas k použití placenty pro potřeby vyjmenované v ZZS, nic nebrání tomu, aby o využití placenty rozhodla jinak.
Placenta jakožto nezbytně nutný dočasný orgán vznikající v děloze matky za účelem vyživování plodu je nesporně částí lidského těla, se kterou je možné nakládat pouze v souladu s právními předpisy. Nakládání s placentou, resp. částmi lidského těla, se řídí zejména zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách (dále jen "ZZS") a zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ").
Nakládání s odňatou částí lidského těla a její přenechání jinému je upraveno v §§ 111 a 112 OZ, přičemž tato ustanovení vycházejí z principů ochrany lidské integrity a zákazu obchodování s lidským tělem a jeho částmi.
Právní předpisy nikde neobsahují zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat. V nakládání s ní je omezena pouze ustanoveními OZ, které zakazují nakládání, které by bylo nedůstojné nebo by ohrožovalo veřejné zdraví. V případě placenty jde ale podle všeho o orgán, který není z hlediska rizika pro ostatní osoby problematický, a není tak ani třeba, aby poskytovatel zdravotních služeb přistoupil k její likvidaci dle ZZS."

Jinými slovy:

Ze zásady ochrany integrity člověka vychází mimo jiné dle ZZS požadavek výslovného souhlasu s použitím odňaté části lidského těla pro potřeby v zákoně stanovené. Bez tohoto souhlasu nelze s částmi lidského těla pro tyto potřeby nakládat. O využití odňaté částí lidského těla tak vždy rozhoduje pouze člověk, jehož tělesné integrity byla dříve součástí a k níž má stále absolutní osobnostní právo. Právní předpisy v žádném ustanovení nezakazují užití jiné, než jsou způsoby výslovně uvedené v OZ či ZZS.
Právní předpisy nikde neobsahují zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat.
Zákon očividně nepamatuje na případy, kdy matka se zpopelněním placenty nesouhlasí a žádá o její vydání např. z rituálních důvodů.
Pokud se tedy matka rozhodne nedat souhlas k použití placenty pro potřeby vyjmenované v zákoně o zdravotních službách, nic nemůže bránit tomu, aby o využití placenty rozhodla jinak.

Lucie Šenfeldová, Husova 32/5, Mělník
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky