sdělení Krajského úřadu Středočeského kraje k vydávání placent

26.01.2018

                                               PLACENTA JE VAŠE!

tento text se týká vydávání placent rodičům po porodu a píši ho na základě stížnosti, jíž jsem podávala ke Krajskému úřadu Středočeského kraje konkrétně na postoj nemocnice Mělník, která odmítá klientkám placenty vydávat.

právní informace k vydávání placent si můžete načíst ve štítku o zpracování placenty, níže je pouze text, který jsem obdržela z Krajského úřadu:

Sdělení ke stížnosti

Praha: 22. 1. 2018
Číslo jednací: 150505/2017/KUSK
Spisová značka: SZ_150505/2017/KUSK
Vyřizuje: Mgr. Veronika Piačková, l. 468
Značka: ZDR/VP


Vážená paní Šenfeldová,

Krajský úřad Středočeského kraje, Odbor zdravotnictví, obdržel dne 12. 12. 2017 Vaši stížnost a dne 28. 12. 2017 doplnění Vaší stížnosti na přístup poskytovatele zdravotních služeb: Mělnická zdravotní a. s., s místem poskytování zdravotních služeb na adrese Pražská 528/29, 276 01 Mělník (dále jen "Nemocnice Mělník") při (ne)vydávání placent rodičkám po porodu.

Krajský úřad Středočeského kraje měl k dispozici následující podklady, z nichž vycházel a
které jsou významné pro posouzení případu:
      1. Stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 20. 4. 2015
      2. Stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 22. 7. 2016

      3. Právní analýza Advokátní kanceláře David Zahumenský ze dne 18. 2. 2015


Krajský úřad Středočeského kraje se zabýval otázkou (ne)vydávání placent rodičkám po porodu jak ve vztahu k Nemocnici Mělník, tak v obecné rovině všech nemocnic s porodnicí ve Středočeském kraji. Z provedeného šetření vyplynulo, že z celkového počtu 12 poskytovatelů lůžkové formy péče v oboru porodnictví, vydávají placentu na žádost matky 4 poskytovatelé a 3 poskytovatelé jsou ve fázi přípravy interních postupů, které umožní rodičkám získat placenty po porodu.

Nemocnice Mělník patří mezi porodnice, které dosud považují placenty za potencionálně nebezpečný biologický materiál - anatomicko-patologický odpad a takto s nimi v souladu s § 91 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů, nakládají. Informaci o nevydávání placenty má Nemocnice Mělník zahrnutou v informovaném souhlasu. Vámi předložený "Protokol o vydání placenty pro jiné účely" byl zpracován pro případy, kdy rodička uděluje souhlas třetímu subjektu ke zpracování placenty. Tímto protokolem si poskytovatel ověřuje, zda společnost, která o placentu jménem rodičky žádá za účelem výukovým, výzkumným nebo vědeckým, má souhlas konkrétní rodičky. Nebylo prokázáno, že by Nemocnice Mělník na základě zmíněného protokolu poskytovala placenty třetím subjektům bez vědomí a souhlasu rodiček. Využití placenty k účelu dle § 111 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, vyžaduje bezpodmínečně souhlas člověka, kterému byla část těla odňata.

Krajský úřad Středočeského kraje se plně ztotožňuje se stanovisky Ministerstva zdravotnictví ČR, které se podrobně věnují uvedené problematice. Není tedy nutné, aby krajský úřad opětovně prováděl rozbor již dříve podrobně zpracovaného tématu.

Krajský úřad nemůže nařizovat poskytovatelům zdravotních služeb, aby povinně vydávali rodičkám placenty po porodu, avšak opětovně oslovíme všechny poskytovatele s doporučením, které bude odrážet předmětná stanoviska Ministerstva zdravotnictví ČR jako ústředního správního orgánu.


S pozdravem

Mgr. Veronika Piačková

vedoucí Oddělení zdravotní péče

Právní předpisy nikde neobsahují zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat.

Pokud se tedy matka rozhodne nedat souhlas k použití placenty pro potřeby vyjmenované v zákoně o zdravotních službách, nic nemůže bránit tomu, aby o využití placenty rozhodla jinak.

Lucie Šenfeldová, Husova 32/5, Mělník
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky